Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
11.01.2012 11:24 - Свобода и демокрация или олигархия.
Автор: reddawn Категория: Политика   
Прочетен: 751 Коментари: 0 Гласове:
1



"Спомняте ли си онази стара истина: Развитието на капитализма има няколко етапа. Първият етап е домонополистичния капитализъм. Процесите на концентрация на капитала характерни за капитализма водят до прерастването му в монополистичен капитализъм. При него вече монополите имат власт над държавата, а не обратното.
С това процесът на концентрация на капитала не спира. Започва етапът на експанзия на капитала, наричан още износ на капитал. Националните монополи стават интернационални и разпростират власт над други страни. Този етап е етапът на империализма. За монополизма е характерна финансовата олигархия:
Това са фактите(онези които са ги учили по онова време може да си ги припомнят):
1)Монополистичен капитализъм след средата на 19 век процесите на концентрация на капитала водят до появата на монополите - пример Стандарт Ойл на Рокфелер и други!
2)Финансови монополи - при ранния капитализъм банките са малки и много на брой - те обслужват индустрията и търговския капитал! В етапа на монополистичния капитализъм концентрацията на капитала води до появата на големи банки с монополно положение на пазара или със голямо значение, а тъй като банките контролират парите те придобиват влияние над индустриалния и търговски капитал! Големите банки на практика контролират и фондовите борси, а от търговията с акции се трупат огромни печалби! Започва сливане на финансовия и индустриалния капитал - банките и свързаните с тях финансови институции(инвестиционни, пенсионни фондове и др) придобиват контрол над индустриалните корпорации като придобиват техни акции или изграждат лично обвързване чрез свързани лица или с установяване на трайни финансово кредитни връзки - раждат се:
3)Финансовите групи са обединения на финансовия и индустриален капитал като водеща роля има финансовия! Контролът над корпорациите е лесен и понякога са достатъчни да се притежават само 5-20% от акциите, защото останалите са притежание на дребни акционери! Дребните акционери често оставят акциите си да се управляват(доверително управление) на банки и други финансови институции - изобщо системата на финансовите корпорации (банки, фондове и други) позволява огромни капитали да се контролират със значително по малък собствен капитал! Финансовите групи контролират и притежават монополите! Самите финасови групи се изграждат на фамилна основа/принцип - Рокфелер, Ротшилд, Морган, Дюпон и др. Така се създава:
3)Финансовата олигархия! Структурата на съвременния капитализъм е следната - има множество малки и средни предприятия, но техния дял в икономиката е сравнително малък - например в САЩ техния дял в БВП е едва (!)10%, а останалите 90% са на големите корпорации!(дребните и средни предприятия обикновено са зависими от корпорациите и са в икономически връзки с тях) Основния дял от тези корпорации се управляват от финансовите групи. Големите финансови групи в отделните страни са: Япония - 6; Германия - 6; Италия - 4; Франция - 9; САЩ - 20, но от тези 20 само 8 имат водеща роля и притежават най-голям дял. Водещи в осморката са Морган и Рокфелер. Финансовите групи управляват на практика икономиката на страните и техните правителства също, защото притежават огромно влияние! В днешния капиталистически свят те са реалната власт независимо от политическите партии - политиците се управляват от финансовите магнати!
Характерно за финансовите групи, особено в САЩ, е взаимното им проникване, свързване, сливане една с друга и обезличаване. Така в САЩ има практически една финансова супер-групировка!
Кой реално ръководи тази групировка - някои наричат тази групировка Бауер - Ротшилд(началната фамилия на Ротшилд е Бауер, но са прекръстени заради червената си табела),Рокфелер и други финансови групи са от тази единна мрежа - те са свързани фамилии!
4)Нестабилност на финансовите групи: капитализмът е нестабилна система за това и финансовите групи не за стабилни и могат да падат и други да се издигат! Стабилни обаче са така наречените естествени монополи, където конкуренцията не може да проникне - това са монополите контролиращи суровини и ресурси и основно енергията! Енергийните монополи, особено петролните са най-стабилните и могъщи групировки - магнатите винаги се стремят да контролират енергията, петрола - например Рокфелер и британския клон на Ротшилд (чрез Шел).
Има ли демокрация днес?
Не. Тези, които избирате, не служат на вас. те служат на тези които им плащат. Които плаща, поръчва музиката. Те политиците не защитават вашите интереси. Те отдавна са зависими от разни финансови групировки. Ви сте роби на една финансова олигархия. Само при комунизма може да има истинска демокрация -  управлението да служи на народа.



Тагове:   комунизъм,


Гласувай:
1



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: reddawn
Категория: Политика
Прочетен: 18620
Постинги: 14
Коментари: 0
Гласове: 16
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930